Szukasz taniego noclegu?

Dobrze trafiłeś! Nasze pokoje są
estetycznie wykończone, a łóżka
wygodne.
pokój jedzenie hotel

Strona główna > Blog

Od czego zależy cena wynajmu pokoju studenckiego?

Lipiec 14, 2021

Dostanie się na studia to priorytet młodego człowieka, pozostaje jeszcze kwestia, gdzie będzie mieszkać. Niektórzy zatrzymują się u krewnych, inni szukają stancji, mieszkania lub akademika. Wszystko jest uzależnione od profilu studiów. Bardzo często zdarza się, że studenci decydują się na studia zaoczne i tu trzeba wziąć pod uwagę, iż wynajęcie mieszkania na cały miesiąc nie spełnia oczekiwań młodego człowieka. Dlatego decydują się na wynajęcie stancji lub pokoju w hotelu. Tanie hotele w Poznaniu gwarantują odpowiedni standard, który spełni oczekiwania wielu żaków. Z oferty mogą ą skorzystać zarówno studenci dzienni, jak i zaoczni. Obiekty znajdują się w dogodnych lokalizacjach, z których w kilka minut możemy dostać się do centrum. W hotelu można skorzystać z restauracji oferującej smaczne dania, a studenci mają zaoferowane komfortowe warunki do nauki. Cena wynajęcia pokoju studenckiego, zależy od położenia oraz standardu. W każdym mieście można znaleźć oferty tańsze i droższe. Dla każdego studenta ważny jest dostęp do Internetu. Najczęściej studenci porozumiewają się między sobą i wynajmują mieszkanie na kilka osób.

A może akademik?

Akademik to najtańsza opcja zakwaterowania, pod uwagę brane są kryteria dochody w rodzinie oraz odległość zamieszkania. A cena ich jest stała. W przypadku studentów kontynuujących naukę miejsce w akademiku mają zapewnione. Wszystko jest oczywiście uzależnione od uczelni oraz od ilości osób, z którymi zamieszkuje student. Pokoje są o różnych standardach: jedno lub dwuosobowe z łazienkami, ze wspólną łazienką. Wiele uczelni ma podpisane umowy z właścicielami nieruchomości. Które oferują noclegi w prywatnych akademikach. Tu koszty może są nieco wyższe, ale standard za to jest trochę wyższy. Prywatne akademiki w swojej ofercie, posiadają nowoczesne budynki, wyposażone w kompleksy gastronomiczne, pralnie, sale fitness, siłownie. Prywatne domy studenckie konkurują z mieszkaniami na wynajem, które oferują podobny standard. Wszystko jest uzależnione od profilu studiowania. Studenci najczęściej, wybierają miejscowości tętniące życiem. Bary, kawiarnie, knajpy to kuszące miejsca dla spragnionych zaspokojenia dobrych wrażeń młodych ludzi. Dlatego wielu z nich decyduje się jednak na pobyt pokojach, takich, jakie oferuje firma Cezamet o wysokim standardzie i blisko ciekawszych miejsc. Jednak cena najmu jest wyższa.

Spisanie umowy mieszkaniowej

Trzecią możliwością dla studentów jest wynajęcie mieszkania lub pokoju w mieszkaniu, od prywatnego właściciela. Tu zasady są jednak inne tak jak i koszty. Rozbieżność cenowa jest ogromna, co jest zależne od rynku – im jest więcej chętnych, tym ceny lokali są wyższe. Dlatego dochodzi do sytuacji, w których za mały pokój płacimy nawet trzy razy tyle, co za miejsce w akademiku. Umowy są zawierane na dłuższy czas i są regulowane już indywidualnie pomiędzy stronami. Najczęściej studenci podpisują umowę na okres jednego roku lub od października do czerwca, jest to bardzo bezpieczne w przypadku zmiany planów. W przypadku podpisania umowy na dłuższy okres można w porozumieniu z właścicielem mieszkania w okresie wakacji płacić połowę stawki. Każda zawiera prawa i obowiązki, ponoszone koszty, odpowiedzialność wynajmującego oraz najemcy. Zawsze należy pamiętać o zawarciu rzetelnej umowy, z oceną stanu faktycznego nieruchomości. W takim dokumencie należy zawrzeć opis mieszkania, zniszczenia podłóg, ścian, jakie zawiera wyposażenie, stan liczników i kto pokrywa koszty użytkowania. Bardzo dobrą praktyką jest dołączenie zdjęć z całościową dokumentacją. Najczęściej w przypadku wynajmu mieszkania studenci decydują się na wynajem kilkuosobowy, co znacznie obniży koszty. Należy oczywiście pamiętać o sprecyzowaniu, kto je ponosi, i jak ma wyglądać rozliczenie. Warto jednak sprawdzać wszelkie zapisy, ponieważ może się okazać, że pierwotnie ustalona suma wzrosła, o coś, o czym nie było mowy. Dobrze jest być ostrożnym, ponieważ cwanych najemców nie brakuje. Wybór akademika, czy hotelu studenckiego, w tym wypadku jest bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Wróć